Wózki rewizyjne mostu
Józefa Piłsudskiego w Krakowie

Most im. Józefa Piłsudskiego, zlokalizowany w Krakowie w ciągu ulicy Krakowskiej, jest łukowym obiektem trójprzęsłowym o stalowej konstrukcji kratownicowej i środkowym przęśle łukowym. Jego całkowita długość wynosi 147,5 m, natomiast szerokość 18,5 m i przeprowadza on ruch samochodowy, tramwajowy i pieszy z Kazimierza na Pogórze. Obiekt ten wyposażony jest w trzy wózki rewizyjne umożliwiające realizację okresowych przeglądów oraz napraw i remontów elementów konstrukcji mostu od strony lustra rzeki, zapewniając tym samym bezawaryjną eksploatację obiektu w trakcie założonego, projektowanego okresu użytkowania. Każdy z trzech wózków rewizyjnych obsługuje po jednym przęśle mostu. Wózki te podwieszone są do konstrukcji za pomocą prowadzących rolek stalowych, które dodatkowo zabezpieczają je przed zsunięciem z toru jezdnego czy ruchem innym niż w kierunku osi obiektu. Ruch wózków rewizyjnych odbywa się po dwóch prowadnicach zlokalizowanych po obu stronach obiektu, zgodnie z jego osią podłużną.



W trakcie wykonywania ekspertyzy konstrukcji stwierdzono trzy typy uszkodzeń wózków rewizyjnych: deformację elementów, złuszczanie lub brak zabezpieczenia antykorozyjnego, korozję profili stalowych. W trakcie wizji lokalnej zaobserwowano liczne ogniska korozji elektrochemicznej- korozja atmosferycznej oraz wodnej. Zalecono oczyszczenie wszystkich elementów konstrukcyjnych trzech wózków rewizyjnych w celu oceny faktycznego zaawansowania zachodzących procesów korozyjnych stali. Po oględzinach odczyszczonych elementów zalecono wymianę elementów, w których ubytek wyniósł więcej niż 20% przekroju, głównie poprzecznic IPN100 i stężających je kątowników LR50x50x5 oraz zdeformowanych lub znacznie skorodowanych blach burtnic.


Ze względu na stan techniczny układu napędowego wózków rewizyjnych oraz jego przestarzałą konstrukcję nawet całkowite jego przesmarowanie nie gwarantowało uruchomienia napędu i jego długotrwałego działania. W tym celu zaprojektowano nowe podwieszenie konstrukcji wózków rewizyjnych do konstrukcji mostu poprzez zastosowanie wózków napędowych do dwuteowników. Na jeden wózek założono użycie 2 wózków do dwuteowników z napędem łańcuchem oraz 2 bez napędu. Każdy z zastosowanych mechanizmów o nośności 2t.


Duze zdjecie


Wózki zostały wyremontowane i odmalowane zgodnie z zaleceniami.

a