Usunięcie słupów w budynku dydaktycznym UJ
przy ul. Oleandry 2 w Krakowie

W latach 2019-2020 wykonano remoct dwóch budynków w zespole budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Oleandry 2 w Krakowie. Dwukondygnacyjny budynek przewiązki, wzsnisiony w latach 60. ubiegłego stulecia, otrzymał nową formę i funkcję. Pomimo znacznego zużycia i licznych uszkodzeń konstrukcji udało się przywrócić jego funkce użytkowe. Ulokowano w nim siedziby Instytutu Psychologii i Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ.

Duze zdjecie

Żelbetowy stropodach wykonano jako płytowo-żebrowy, wsparty na słupach o przekroju 40x50 cm, rozmieszczonych w siatce. Pmiędzy słupami biegną podciągi o przekrojy 40x45 cm. W przęsłach pomiędzy słupami wykonanoruszt z żeber biegnących w 1/3 i 2/3 rozpiętości. Żebra mają przekrój 25x40 cm. Monoltyczny stropodach żelbetowy zwieńcza płyta o grubości 10 cm.


Plan konstrukcyjny stropodachu.

Nowa aranżacja architektoniczna I piętra wymagała wyburzenia 5 słupów wewnętrznych. Rozpiętość słupów zwiększała się wówczas z 6,3 do 12,6 m. Szukano wzmocnienia stropu stropu, które jak najmniej będzie ingerować w przestrzeń I piętra. Zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy podwieszenie dachu na 72 cięgnach stalowych cięgnach spreżających. Sploty bez przyczepności (Monostrandy) zostały zgrupowane w dwójkach, rozmieszczonych co 1,0 m. Sploty poprowadzono pod stropodachem, załamano w 3 punktach: na środkowym podciągu i na dwóch żebrach. Sploty zostały przeprowadzone przez płytę, napięte i zakotwione w bruzdach wykutych od góry w płycie.



Nowa aranżacja architektoniczna I piętra i słupy do usunięcia.


Układ cięgien podwieszających.


Profil cięgien podwieszających.

Technologia realizacji musiała pogodzić szereg czynników: konstrukcyjnych, organizacyjnych i ekonomicznych. Podjęto decyzję o wykonaniu sprężenia przy istniejących słupach, które krępowały możliwość uniesienia sie dachu pod wpływem sprężenia. Wszystkie prace były wykonywane przy stałej kontroli geodezyjnej deformacji dachu. W pierwszej kolejności napięliśmy wszystkie cięgna do 50% siły, czyli 10 ton. Po wykonaniu pomiarów cięgna zostały doprężone do pełnej siły. Po ponownej kontroli geodezyjnej podjęto decyzję o wyburzaniu słupów. Po zakończeniu prac cięgna zostały obudowane płytami przeciwpożarowami.



Kilka zdjęć z realizacji .....

Duze zdjecie


I ostateczny efekt ....

Duze zdjecie

a