Żelbetowy zbiornik na poferment
w gospodarstwie rolnym na pomorzu

Żelbetowy, cylindryczny zbiornik na poferment, z którym przyszło się nam zmierzyć, zaprojektowano o wewnętrznej średnicy 36, 3 m, wysokości ściany 8,00 m i grubości ściany 30 cm. Zbrojenie ściany zaprojektowano w postaci prefabrykowanych siatek. Zgodnie z projektem, do wysokości 6,0 m zbrojenie poziome stanowić miały 2 pręty ⌀11mm co 100 mm przy każdej powierzchni, co powinno dawać powierzchnię zbrojenia 30,0cm2/m. Ścianę zaprojektowano zapewniając szerokosć rysy mniejszą niż 0,15 mm. Takie założenie powinno zagwarantować szczelność ściany żelbetowej bez dodatkowych powłok uszczelniających. Zbiornik ukończono, obsypano gruntem do 1/3 wysokości a część nadziemną ocieplono styropianem i obłożono blachą elewacyjną.



Widok wnętrza zbiornika.


Układ rys na wewnętrznej powierzchni zbiornika.

Przy pierwszym napełnieniu zbiornika okazało się, że zbiornik nie jest szczelny. Zidentyfikowano wiele wycieków wody spod blachy elewacyjnej. Zdemontowano dolne fragmenty blachy, ocieplenia i miejscowo odkopano zbiornik. Po odsłonięciu żelbetowej powierzchni ściany okazało się, że ma ona liczne defekty (uskoki grubości) powstałe przez rozepchanie szalunków w trakcie betonowania. Na zewnętrznej powierzchni zidentyfikowano liczne nieregularne rysy bvędące przyczyną przecieków. Na wewnętrznej powierzchni, w dolnej części ściany, zidentyfikowano natomiast regularnie rozmieszczone rysy pionowe. Wykonany odwiert rdzeniowy wykazał, że ściana w jego miejscu ma 42 cm grubości (projektowana grubość to 30 cm) a zastosowane zbrojenie poziome jest prawie trzykrotnie mniejsze niż projektowane.


Duze zdjecie

Wykonaliśmy analizę obliczeniową przyjmując pełne wypełnienie zbiornika cieczą oraz zastosowane zbrojenie. Nasza analiza wykazała, że szerokosć obliczeniowa rysy wynosi 1,01 mm, co tłumaczyło występujące przecieki. Z uwagi na duży niedobór zbrojenia poziomego (zastosowano 1/3 potrzebnego zbrojenia) zaproponowaliśmy przeniesienie całej siły rozciągajacej przez sprężenie zewnętrzne. Zamontowaliśmy na powłoce zbiornika 18 zewnętrznych kabli sprężających. Wykonane obliczenia wykazały, że szerokosć rysy po spreżeniu zbiornika wynioesie 0,12 mm, co zapeni szczelność zbiornika. Pomimo trudnych warynków atmosferycznych udało się wykonać wszystkie prace w umówionym terminie.


Duze zdjecie1

Film z naciągu cięgna:

a